tarihinde yayınlandı

Daha Sağlıklı Beslenmek İçin Tercihlerinizi Değiştirin

dengeli beslenme önerileri

Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yemeliyiz?

Bu makalenin konusu; sağlıklı beslenmek için nelere dikkat etmeliyiz? Beslenme alışkanlıklarımızda küçük değişiklikler yaparak sağlıklı beslenme alışkanlıkları nasıl elde edilir? ve sağlıklı ve dengeli beslenmek için neler yemeliyiz?

Sağlıklı beslenmeyi biliyor olabilirsiniz ancak sağlıklı beslenmek için gerekenleri uygulamak bazen sandığınızdan zor olabilir.

Sağlıklı beslenmek için, yağ ve şekeri azaltırsınız, yağsız proteinleri tercih edersiniz, daha fazla meyve ve sebze tüketirsiniz ve atıştırmalık tercihlerinizi daha iyi yapsanız beslenme konusunda çok daha sağlıklı tercihler yapmış olursunuz.

Fakat bunların hepsini bir anda yapmak zor gelebilir. Bir an önce değiştirmeniz gereken bir sürü alışkanlık olduğunu düşünürseniz, hiçbir şey yapmamak size daha kolay gelebilir.

Öyleyse, bunun yerine besin tercihlerinizde değişiklik yapmaya dayalı bir plan hazırlayarak günlük beslenme alışkanlıklarınızı daha sağlıklı bir hale getirmeye ne dersiniz?

Daha Sağlıklı Beslenmek İçin 7 Kolay Öneri

1- Kahvaltılık gevrek yerine Shake

Sütle bir kase kahvaltılık gevrek hazırlamak hızlı ve kolaydır ancak aynı şekilde kolayca hazırlayacağınız bir bardak Shake ile daha fazla besin maddesi alabilirsiniz.

Neden daha iyi: Meyve ile hazırlayacağınız bir barsak shake ile daha fazla protein alırsınız ve tokluk hissi daha uzun sürer.

Ayrıca meyve sayesinde vitaminler, mineraller ve doyurucu lifler alırsınız. Sütü, kahvaltılık gevrek kasesinin dibinde bırakmak yerine içeceğiniz için kalsiyumu da daha fazla almış olacaksınız.

2- Hazır meyveli yoğurt yerine sade yoğurt ve meyve

Hazır meyveli yoğurtlarda genellikle çok az meyve ve bol miktarda şeker bulunur. Biraz taze meyveyi dilimleyip sade, yağsız yoğurda bir miktar bal veya akçaağaç şurubuyla karıştırmak çok zamanınızı almayacaktır.

Veya biraz dondurulmuş meyveyi mikrodalga fırında 1-2 dakika ısıtıp yoğurdunuza karıştırabilirsiniz.

Neden daha iyi: Daha fazla meyve, lif, protein ve daha az şeker alacaksınız.

3- Iceberg marul yerine ıspanak salatası

Yeşil yapraklı bitkiler harikadır ancak ıspanak gibi bazı yeşil bitkiler beslenme konusunda birer süper stardır. Marul yerine salatalarınızı ıspanakla hazırlamaya gayret edin.

Neden daha iyi: Bir porsiyon ıspanak, aynı miktarda iceberg marula göre daha fazla potasyum, kalsiyum ve C vitamininin yanı sıra daha fazla A vitamini içerir.

4- Pirinç veya makarna yerine fasulye

Nişasta içeren beyaz pirinç ve makarna, tam tahıllarla aynı miktarda vitamin, mineral ve lif içermez.

Kahverengi pirinç veya tam tahıllı erişteler bu konuda çok daha iyi olmakla birlikte, bir porsiyon fasulyenin besin değeri bunlardan çok daha yüksektir.

Neden daha iyi: Yemeğin yanında pilav veya makarna yerine fasulye tercih ederseniz, daha fazla demir ve protein alırsınız.

5- Ton balığı yerine somon

Ton balığı harika bir besindir ancak somon daha fazla faydalı yağ içerdiği için besin değeri bakımından daha avantajlıdır.

Neden daha iyi: Daha yağlı bir balık olan somonun bir porsiyonunda bulunan omega-3 yağ asidi miktarı bir porsiyon ton balığının yaklaşık 2 katıdır.

Daha önce bu konuda blogumda yayınlamış olduğum Omega 3 Nedir? Omega 3’ün Faydaları Nelerdir? Başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

6- Mayonez veya diğer yağlar yerine avokado

Avokado, sağlıklı olmayan yağlar ile kıyaslandığında tüm yemeklerde kullanılabilecek mükemmel bir alternatif olabilir.

Avokado püresi, yağlı sosların yerini alabilir. Çiğ sebzeler için lezzetli birer sostur ve ızgara balık veya tavuğun üzerinde harika olur.

Neden daha iyi: Avokado, tıpkı diğer faydalı yağlar içeren zeytinyağı ve kabuklu yemişler gibi, iyi bir tekli doymamış yağ asidi kaynağıdır.

7- Portakal suyu yerine küçük taneli meyveler

Daha fazla meyve tüketmek istiyorsanız, tam meyveleri seçmelisiniz. Meyve suları fazla kalorilidir ve ayrıca tokluk hissi yaratmaz.

Neden daha iyi: Tam meyvelerin meyve sularına kıyasla daha doyurucu olasının nedeni, içerdikleri lif miktarıdır ve küçük taneli meyveler en yüksek lif miktarına sahip meyveler arasındadır.

Örneğin, bir porsiyon ahududu tükettiğinizde yalnızca 50 kalori ve yaklaşık 7 gram lif almış olursunuz.

Bu makale Herbalife Beslenme Danışmanı Susan Bowerman tarafından kaleme alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir