tarihinde yayınlandı

Detoks İle Bahara Yeni Bir Başlangıç Yapın | Bahar Detoks İpuçları

detoks nedir

Detoks, doğru şekilde yapıldığında faydalıdır. Kilo kontrolünüze destek, enerji düzeyinizi yükseltmeye yardımcı, zihninize aydınlık ve daha iyi konsantrasyon sağlar, hatta ruh halinizde bile iyileşme sağlar.

Peki; detoks denir? Detoks diyeti nasıl yapılır? Detoks yaparken ne yenmeli? Detoks yaparken nelere dikkat edilmeli? Biliyor musunuz? Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz. Lütfen okumaya devam edin…

Hızlı şehir hayatı, kötü beslenme, tükettiğimiz bazı yiyecek ve içecekler vücudumuzda atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen tonsinlerin birikmesine sebep olur.

Vücudumuz toksinlerin bir bölümünü yok edilebilirken, maalesef bir bölümü birikerek vücudumuzda olumsuz etkiler yaratmaya başlar.

Bu fiziksel etkilere ilaveten ruh halimizin de olumsuz etkilenmesiyle, çoğu zaman sebebini bir türlü çözemediğimiz baş ağrıları, uyku problemleri, sürekli yorgunluk, cilt sorunları, hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık gibi problemler baş göstermeye başlar.

Bu gibi dönemlerde yapılacak detoks, vücutta hücresel fonksiyonların devamı için hayati önem taşır ve doğru bir şekilde yapıldığında hem bedensel hem de zihinsel olarak tazelenmemizi sağlar.

7 ila 10 gün arasında bir detoks programı uygulayın

Vücudumuzun hem ruhsal hem de fiziksel anlamda temizlenmesi, arındırılması için bir takım müdahalelere ihtiyacı vardır.

İşte vücudumuzun gerek oksijen (dış kaynaklı) gerekse endojen (iç kaynaklı) toksinlerden arındırılarak daha sağlıklı bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğumuz bu müdahaleye kısaca detoks diyoruz.

Klinik araştırmalarda çok fazla delil gösterilmese de günümüzde doğru şekilde yapılan detoksun, vücutta hücresel işlevlerin devamı için önem taşıdığı kabul edilmektedir.

Yıllarca biriken toksinlerin kısa bir sürede yok edilmesi mümkün olmasa da düzenli aralıklarla ve doğru bir şekilde yapıldığında hem bedensel hem de mental olarak tazelenmek mümkün görünmektedir.

Vücuttaki değişiklikleri hissetmek ve görmek için dekots süresi; 7 ile 10 gün mükemmel bir süresidir.

Alerjen yiyecek ve içeceklere ara verin

Bahar detoksu ile toksik maddelerin vücudumuzdan uzaklaştırılmasını hedefleriz. Eliminasyon diyeti ile öncelikle en yaygın görülen alerjen yiyecek ve içeceklerin günlük diyetten çıkarılması, özellikle şeker, gluten, beyaz un ürünleri, süt ve süt ürünleri ile yumurta gibi hayvansal proteinlerin tüketilmesine bir süre ara verilmesi sağlanır.

Alkol kullanımı varsa mutlaka ara verilmeli, sigara ve benzeri tütün ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır.

Yoğun kafein tüketimi uzun dönemde sıkıntılara sebep olabildiğinden, istenen gevşemenin sağlanabilmesi için kafeinin diyetten çıkarılması özellikle tavsiye edilir.

Yeşilliklere öncelik verin

Baharda doğanın canlanması ile mutfağımıza çeşit çeşit yeşillikler de dolmaya başlamalı.

Vitamin ve mineral zengini maydanoz, tere, ıspanak, kuşkonmaz, karahindiba, protein deposu bezelye, antioksidan özellikli kişniş otu, rezene, deniz yosunu, lahana, kıvırcık lahana hem içerikleri hem de lif zenginlikleri ile vücudumuzu bir yandan beslerken diğer yandan toksinlerden arındırmaya yardımcı olurlar.

Unutulmaması gereken bir husus; bu besinlerin her zaman taze hazırlanması, çok yüksek ısılarda hazırlanmaması ve piştikten sonra uzun süre bekletilmeden tüketilmesi gerektiğidir.

Ara öğünlerinizi sağlıklı atıştırmalıklarla zenginleştirin

Ana öğünler arasında bir porsiyon taze meyve ya da doğal hazırlanmış meyve kurusu yanında 3-4 ceviz içi ile 4-5 badem tüketmek, beslenmemize destek olacak, tokluk hissini uzatıp açlık hissini bastıracaktır.

Ara öğünlerde, hususiyetle laktoz intoleransı (süt ürünlerine tahammülsüzlük) sorunu olanların bahar detoksu dönemi boyunca ayran ve yoğurt  tüketmemeleri gerekir.

Sıvı tüketimini artırın

Günlük almanız gereken sıvının büyük bir kısmı su olarak, özellikle bahar detoksu döneminde bir miktar da artırarak alınmalıdır.

Klasik olarak ortalama 70 kg. ağırlığında ve yaklaşık 1.70 m. boyunda, genel sağlık durumu iyi olan bir insan, bahar detoksu boyunca günlük ortalama 12 – 14 bardak (yaklaşık 3-3,5 litre) su tüketmelidir. Daha önce yayınlamış olduğum Yeterince Su İçmemek Nelere Yol Açar? başlıklı makalemi de okumanızı tavsiye ederim.

Bahar detoksu günlerinde idrarınızın rengini takip etmenizde fayda var; idrarınız su gibi şeffaf ya da hafif sarı renkte olmalı.

Hareket edin

Doğru beslenmenin yanında metabolizmanın doğru işleyebilmesi için hareket etmek şattır.

Bahar detoksu sürecinizde mutlaka açık hava ve doğa yürüyüşleri yapın, her gün düzenli esneme egzersizleri uygulayınız.

Yoga ve zorlayıcı olamayan pilates bu dönem için uygun olur. Ancak uzun koşular ya da uzun süre bisiklete binme gibi faaliyetlerden kaçının. Bunlar zaten kısıtlı beslendiğiniz bir dönemde sizi çok bitkin düşürecektir.

Halbuki detoks sürecinde vücudunuza dinlenip yenilenmesi için zaman ve fırsat vermelisiniz.

Stresten uzak durun

Doğru nefes alıp verdiğimizi zannetsek de aslında çoğu zaman vücudumuzun ihtiyacı olan temiz havayı, yereli oksijeni doğru şekilde aldığımızı söyleyemeyiz. Bunu çözmek için detoks sürecimizde bir fırsatımız olabilir.

Günde 10 dk. kadar, huzurlu bir ortamda sakince oturun ve yavaş yavaş nefes alıp verin, sürenin ortalarında birkaç derin nefes; göğüs kafesimize ve dolayısıyla kalp ve akciğerlerimize kan akışını artıracaktır.

Doğru nefes yöntemleri sayesinde vücut kadar zihnimiz de stresten uzaklaşıp sakinleşmelidir.

Enerji düzeyinizi yükseltmeye yardımcı, kilo kontrolünüze destek olan, zihninize aydınlık ve daha iyi konsantrasyon sağlayan, hatta ruh halinizde bile iyileşme sağlayan detoks, doğru şekilde yapıldığında faydalıdır.

Ama doktor kontrolü olmaksızın kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile diyabet ve böbrek hastaları gibi kronik hastalığı olan kişilere, sürekli ilaç kullanması gereken bireylere, hamile ve emziren annelere önerilmemektedir.

Bu makale Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Dr. İsmet Tamer tarafından kaleme alınmıştır.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim. Duygu ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmanız bizleri mutlu edecektir.

Detoks İle Bahara Yeni Bir Başlangıç Yapın | Bahar Detoks İpuçları” hakkında 2 düşünce paylaşılmış

  1. Detoks konusunda çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş çok faydalanma fırsatı buldum sayenizde teşekkürler.

    1. Ayşe hanım merhaba,
      Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sizlere bir nebze olsun faydalı olabildiysek ne mutlu bize, sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir