tarihinde yayınlandı

Egzersiz Sonrası Ne Yemelisiniz | Sporcu Beslenmesi

Egzersiz sonrası ne yenilir ne içilir

Egzersizden Sonra Ne Yemelisiniz?

Egzersiz yapıyorsanız egzersiz ve beslenme konusunun önemini biliyor olmalısınız. Egzersizden sonra ne yiyip ne içtiğiniz ve bunları ne zaman tükettiğiniz, bir sonraki performansınızı büyük ölçüde etkiler.

Egzersizden sonra ilk olarak ne yemelisiniz? Pek çok sporcu egzersizden önce ne yediğine dikkat eder fakat egzersiz sonrasında ne yediklerinin bir önemi yokmuş gibi davranır.

Egzersizden sonra doğru yiyecek ve içecekleri tüketmek, azalan yakıt kaynağınızı yenilemekten çok daha fazlasını ifade eder. Aynı zamanda vücudunuzun bir sonraki aktivite için hazırlanmasına da yardımcı olur.

Bu nedenle eğer düzenli (ve biraz sıkı) egzersiz yapan biriyseniz, neyi ne zaman yediğiniz genel performansınız üzerinde büyük bir fark yaratabilir.

Yeniden yakıt almanın uzun süreli ve yorucu egzersizler yapan kişiler için özellikle önem taşıdığını unutmayalım.

Eğer genellikle günlük yürüyüş ya da kısa süreli yüzme gibi aktiviteler yapıyorsanız, sağlıklı ve dengeli beslendiğiniz müddetçe düzenli öğünleriniz ve atıştırmalıklarınız beslenme ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Ancak her zaman bol miktarda sıvı almaya dikkat edin.

Ancak ağır egzersizler yapıyorsanız, egzersizden önce yedikleriniz kadar egzersizden sonra yedikleriniz de önemlidir.

Böylece vücudunuzun egzersizden sonra toparlanmasına yardım etmekle kalmaz aynı zamanda bir sonraki egzersize hazırlanmasına da katkıda bulunursunuz.

Egzersizden Sonra Ne Yenir Ne İçilir?

Egzersizden sonra sıvı ve tuz alımı önemlidir.

Egzersiz yaparken terlediğinizde sodyum ve potasyum gibi önemli vücut tuzlarını kaybedersiniz ve bunları yerine koymanız gerekir.

Önemli sporcuların büyük bir kısmı ne kadar sıvı almaları gerektiğine karar vermek için hem egzersizden önce hem de egzersizden sonra tartılırlar.

Aktivite sırasında kaybettiğiniz her yarım kilogram için yaklaşık 2-3 bardak sıvı (veya her bir kilo için 1 litre sıvı) almanız gerekir.

Egzersizden Sonra Ne İçilmeli?

Su, vücuttan kaybedilen sıvıyı yenilemek için iyi bir tercihtir. Sonrasında bir şeyler yiyeceğiniz için karbonhidrat, sodyum ve muhtemelen potasyum ihtiyacınızı gıdalardan alırsınız.

Normalde yüksek kalorili içecekleri tercih etmeyen kişiler, meyve suyu içebilirler. Meyve suları sıvı, karbonhidrat ve seçilen meyveye bağlı olarak potasyum ihtiyacını karşılarlar.

Sporcu içecekleri sadece sıvı, karbonhidrat ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu proteinin bir kısmını içermekle kalmayıp, aynı zamanda terlemeyle kaybettiğiniz tuzları doğru miktarda almanızı sağladığı için doğru birer tercih olacaklardır. Bu noktada H24 Sporcu Beslenmesi ürünlerimizden de yararlanabilirsiniz.

Egzersizden Sonra Vücudunuz Karbonhidrata İhtiyaç Duyar

Egzersizden sonra, özellikle de zorlayıcı bir program uygulamışsanız vücudunuz fazla miktarda karbonhidrat yakmış olacaktır.

Bu kaslarınızı çalıştıran temel yakıt olduğu için mümkün olan en kısa sürede yeniden karbonhidrat almanız önemlidir.

Vücut ağırlığının her bir kilogramı için yaklaşık 1.4 g karbonhidrat almanız önerilir. Yani 75 kg. ağırlığındaki bir kişinin yaklaşık 100 g karbonhidrat alması gerekir.

Sağlıklı karbonhidratlar meyveler, tam tahıllar ve süt ürünlerinde bulunan doğal karbonhidratlar, egzersiz sonrası atıştırmalık olarak iyi bir tercih olacaktır.

Egzersizden Sonra Vücudunuz Proteine İhtiyaç Duyar

Biraz protein vücudun kendini toparlaması için önemlidir çünkü egzersizden sonra kas onarımını ve büyümesini hızlandırmaya yardımcı olur fakat fazlasına da gerek yoktur.

Yaklaşık 10 g protein vücudun kendini toparlayabilmesi için yeterli olacaktır. Egzersiz sonrası ideal bir öğün ya da atıştırmalık, sağlıklı karbonhidratların ve proteinlerin dengeli bir birleşimini içermelidir.

Tam da bu nedenle sporcular tam tahıllı ekmekle yapılmış sandviç, meyveli yoğurt, meyve ve sütle hazırlanmış Shake veya özel olarak formüle edilen sporcu içeceklerini tercih ederler.

Egzersiz Sonrası Yemek Saati Önemlidir

Egzersiz yaptığınızda, kaslarınız mevcut besin maddelerine karşı çok hassas olurlar. Bu hassasiyet sınırlı bir süre devam eder.

Bu nedenle, kas iyileşmesini desteklemek isteyen sporcular bu “metabolik pencereye” dikkat ederler.

Egzersiz sonrasında yaklaşık 30-45 dakika süreyle karbonhidrat ve protein almaya özen göstermelisiniz.

İnsülin karbonhidratı hücrelere iletir ve karbonhidrat burada glikojen şeklinde depolanır. Bu karbonhidrat deposu bir sonraki aktivite sırasında kaslarınızı çalıştırmak için gereken enerjiyi sağlar.

Bu yakıt depolama sürecini başlattığınızda, her iki saatte bir vücuda karbonhidrat yüklemesi yapmaya devam ederseniz, bu depolamayı sekiz saate kadar muhafaza edebilirsiniz.

Bu makale Herbalife Beslenme Danışmanı Susan Bowerman tarafından kaleme alınmıştır.

Görüş, öneri ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir