tarihinde yayınlandı

Erkeklerde Cilt Bakımı | Erkekler Nasıl Bir Cilt Bakımı Yapmalıdır?

erkekler için cilt bakım önerileriErkeklerin de cilt bakımına ihtiyacı vardır. Peki erkekler cilt bakımı için nelere dikkat etmeli ve cilt bakımlarını nasıl yapmalı?  Sorunun cevabı makalemizde, lütfen okumaya devam edin!

Erkek cildi ile kadın cildi farklıdır. Fakat bu erkeklerin de tıpkı kadınlar gibi cilt bakımı ürünleri kullanmaları gerektiği gerçeğini ortadan kaldırmaz. Aslına bakılırsa, bazı durumlarda erkeklerin kadınlardan daha fazla cilt bakımına ihtiyacı olabilir.

Erkek cildi daha kalın, yağlı, kolajen açısından daha zengin ve genel yapı itibarıyla farklıdır. Ancak tüm farklılıklara rağmen, erkekler de kadınlarla aynı cilt sorunlarını yaşayabilirler. Onların cildinde de sivilceler çıkabilir; karma cilt, ince çizgiler, kırışıklıklar ve daha pek çok arzu edilmeyen durum söz konusu olabilir. Kadın ve erkek cildi arasındaki temel farklılıklara bir göz atalım:

Cilt Kalınlığı

Bir insanın cildinin ne kadar kalın olduğu; cinsiyet, yaş ve cildin neresinden bahsedildiği gibi pek çok duruma bağlıdır. Örneğin, göz kapaklarındaki cilt dokusu çok inceyken, avucumuzdaki deri çok kalındır. Erkek cildi, kadın cildine göre ortalama %25 daha kalındır.

Bunun en büyük sebebi testosteron hormonudur. Erkek cildi yaşla birlikte incelirken, kadın cildi 50 yaş civarına kadar değişmeden kalır. Kadınlar 50 yaşına geldiklerinde, genellikle menopozdan sonra, ciltleri incelmeye başlar.

Erkek cildi daha kalın olduğu için kadınlara göre elastin ve kolajen miktarı da daha fazladır ve bu nedenle, yaşlanma izlerine karşı kadınlara göre daha dayanıklıdırlar.

Ne yazık ki, kadınlar yaşlanma etkilerine erkeklere göre daha hızlı maruz kalırlar ve güneşin zararlı UVA ışınlarına karşı daha hassastırlar.

Yağlı ve Kuru Cilt

Erkek cildi daha kalın olduğu için sebum üreten bezler de daha fazladır. Kadın cildinin yağ üretimi, erkeklere göre çok daha erken bir yaş olan 20 yaş civarında azalmaya başlar.

Bu doğal yağlar cildi korumaya yardımcı olur ve cildin daha yumuşak ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Bu nedenle kadınlar, cilt kuruluğu sorununu daha fazla yaşarken erkekler daha ziyade geniş gözeneklerden yakınır, siyah nokta ve beyaz nokta sorununa yatkınlık gösterirler.

İyi bir nemlendirici, cilt kuruluğunun daha da arttığı menopoz döneminde kadınların en iyi arkadaşı haline gelir.

Doku

Cilt dokusu söz konusu olduğunda, iki cinsiyet arasında büyük bir fark vardır. Cildin dış koruyucu tabakasının daha kalın olması nedeniyle erkek cildi daha serttir.

Buna hormonlar, yağ ve ter bezleri, yüz kılı gibi farklılıkları da eklediğimizde, dokusal farklılıkların çok önemli boyutlarda olduğunu söyleyebiliriz. Erkeklerin sivilce sorunu daha uzun sürer ve ciltleri daha fazla tahriş olur.

Renk Değişimi

Güneş lekeleri, yaşa bağlı lekeler, cilt tonunda düzensizlikler ve hiperpigmentasyon iki cinsiyeti de etkileyen sorunlardır. Ancak erkeklerin hormonal dengeleri kadınlara göre daha az değiştiği için, cilt lekesinin veya hiperpigmentasyon izlerini oluşma ihtimali daha düşüktür. Diğer bir ifadeyle, kadınlarla kıyaslandığında, erkekler daha şanslıdır.

Traş: Kıl Dönmesi ve Hassasiyet

Erkekler traş oldukları için, özellikle de her gün traş olan kişiler kıl dönmesi, batık ve cilt hassasiyeti sorunlarına daha yatkındırlar.

Traş, cilt yüzeyindeki hidrolipit tabakasına zarar verir ve bunun sonucunda cildin doğal kayganlığı ve koruma seviyesinde azalma olur.

Traş aynı zamanda sıyrık ve çiziklere de yol açarak erkek cildinin kadınlara göre çok daha hassas olmasına ve daha kolay tahriş olmasına neden olur.

Peki erkekler nasıl bir günlük cilt bakımı rejimi uygulamalıdır?

Kalıp sabundan vazgeçin.

Yüzünüzü yıkamak için nazik bir yüz temizleyici tercih edin. Yüzünüzü sabunla yıkamaya alışmış olabilirsiniz ama bu alışkanlık cildinize iyi gelmez.

Sabunlar yüz için uygun olmayan sert deterjanlar ve deodorantlar içerir. Bu içerikler cildinizin pH dengesini bozabilir ve cildinizin ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağların yok olmasına neden olabilir.

Sülfat veya paraben içermeyen ancak ilave nem için antioksidan vitaminler ve aloe vera ile desteklenen cilt bakım ürünlerini tercih edin.

Cilt Bakımı; Peeling uygulamaya başlayın.

Erkek cildi kalın olduğu için peeling gereklidir ve kadınlara göre daha sık yapılabilir.

Biriken ölü hücreleri düzenli olarak arındırdığınızda gözeneklerinizin temizlenmesine ve beyaz ve siyah noktaların azalmasına yardımcı olacaksınız.

Aftershave kullanmaya son verin.

Traş sonrası ürünlerin çoğu alkol içerdiği için, cilde uygulandığında yanma ve batma hissine neden olur. Bu ürünler kullanıldığında, ölü cilt hücrelerinin birikmesine ve kılların ciltte hapsolmasına neden olarak batıklara ve tahrişe yol açabilir.

Traş sonrasında cildinizi rahatlatmak için alkol içermeyen antioksidan içeriği yüksek bir yüz toneri kullanın. Böylelikle batma ve yanmalara veda edebilirsiniz.

Güneş koruyucu kullanın.

Hem kadınlar hem de erkekler her gün dışarı çıkmadan önce güneş koruyucusu kullanmalıdır. Fakat erkekler kadınlara kıyasla dışarıda daha çok zaman geçirdikleri için genellikle çevresel faktörlere daha fazla maruz kalırlar.

Bu nedenle, hem erkekler hem de kadınlar erken yaşlanma izlerinden kaçınmak için SPF 30 güneş koruma faktörlü nemlendirici kullanmalıdırlar.

Erkeklerde cilt bakımı başlıklı makalenizin sonuna geldik. Umarım faydalı olmuşuzdur. Duygu ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir