tarihinde yayınlandı

Yeterince Su İçmemek Nelere Yol Açar

Yeterince su içmemek - Yeteri kadar su içip içmediğinizi nasıl anlarsınız?
Yeterince su içmemek nelere yol açar

Yeterince Su İçmemek Nelere Yol Açar

Susuz kalmanın beş işaretine bakarak, yeterince su içip içmediğinizden emin olabilirsiniz. Bu makalenin konusu; yeterince su içmemek nerelere yol açar ve yeterince su içip içmediğimizi nasıl anlarız?

Hava sıcaklıkları bu kadar yükselmiş, yaz iyiden iyiye kendini hissettirmeye başlamışken bizler de sıvı tüketiminin önemini bir kez daha hatırlıyoruz.

Ancak yeterli su içmek yalnızca yaz aylarında değil, dört mevsim boyunca yılın tamamında sürdürmemiz gereken bir alışkanlık. Su pek çok hayati faaliyet için önem taşımaktadır.

Yeteri Kadar Su İçip İçmediğinizi Nasıl Anlarsınız?

Eğer günlük su tüketimini takip eden ve her gün düzenli su içen insanlardan biriyseniz, büyük olasılıkla bu konu hakkında yeterli bilgiye sahipsinizdir.

Fakat bu konuda bilgi sahibi olmayanlar için su tüketiminizin yeterli seviyede olmadığını belirten diğer bazı göstergeleri anlatmak isterim.

Ağız Kuruluğu

Yeterince su içmemek ağız kuruluğu yapar mı? Bu oldukça bariz bir göstergedir. Eğer susuyorsanız, muhtemelen yeteri kadar sıvı almıyorsunuz demektir. Bu yeterince doğru bir uyarandır ancak bazen susama mekanizmanızın tamamıyla susuz, “kuru” kalıncaya kadar tepki vermeyeceğini aklınızda tutmalısınız.

Atletleri özellikle bir program dahilinde sıvı alımına teşvik etmenin sebeplerinden biri budur. İnsanlar yaşlandıkça, susama tepkisi de güçlü bir tepki şeklinde ortaya çıkmaz. Bu nedenle genç bir yetişkin olarak sağlıklı su tüketme alışkanlığını kazanmak çok önemlidir.

İdrarınızın Koyu Renkte Olması

Yeterince su içmemek idrar rengimizi etkiler mi? Vücudunuzun yeteri derece sıvı alıp almadığını, idrarınızın rengine bakarak anlayabilirsiniz. Eğer idrarınızın rengi göreceli olarak açık renkte ise iyi durumdasınız. Yeterince su içmediğinizde idrarınız yoğunlaşır ve koyu bir renk alır.

Yeterince Su İçmemek Ve Kabızlık

Yeterince su içmemek kabızlık yapar mı? Bağırsakların sağlıklı bir şekilde faaliyet göstermesi yeterli sıvı tüketimine bağlıdır. Dolayısıyla eğer kabızlık çekiyorsanız muhtemelen yeteri kadar su içmiyorsunuzdur.

Bir çok kişi lifli (posalı) gıdaları, sindirim sisteminin iyi çalışması yönünden, en önemli faktör olarak görür. Fakat bazı lifler (suda çözülebilir olanlar) kendi görevlerini uygun şekilde yapabilmek için çok miktarda suya ihtiyaç duyarlar. Bol su, liflerin hacim kazanarak şişmesine ve tasfiye edilmesine yardımcı olur.

Nefesiniz Düşündüğünüz Kadar Tatlı Değil

Ağzınız kuruduğunda, ağız içerisinde doğal olarak meydana gelen ve yaşayan bakterileri alıp götürmek için daha az tükürük olur. Bakteriler ağzınızın içinde küçük gıda parçacıkları ve ağız derisi hücreleri ile beslendikleri için çoğalmaya başlarlar ve nefesinizi sabah yeni uyandığınızdaki gibi bayatlamış hale getirirler. Su, tükürük akışını muhafaza ettiği için bakteri oluşumunu azaltabilir.

Egzersizleriniz Verimsiz

Yeterince su içmemek egzersizlerimizi etkiler mi? Su, vücudunuzun doğru şekilde çalışması için gerekli olan yakıttır. Kaslarınız için ihtiyaç duyulan enerjinin üretilmesi için yardımcı olmada kritiktir. Susuz kaldığınızda enerjinizin azaldığını hissedebilirsiniz. Bu nedenle egzersiz esnasında ve sonrasında yeterince sıvı almak çok önemlidir. 

Hasan Karabulut – Herbalife Beslenme Danışmanı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir